BODY-OPERA | Wojtek Blecharz (Polska)

premiera | opero-instalacja
16, 17 lipca / 19.00 – 21.00 / NOWY TEATR - duża scena

oprowadzenie po Body-Operze
17 lipca / 16.30 – 17.30 / NOWY TEATR - duża scena

Body-Opera wychodzi poza model odbioru muzyki oparty na siedzeniu, słuchaniu i oglądaniu. Bada związki między ludzkim ciałem i tym, jak odbieramy dźwięk, który jest częstotliwością, wibracją, dynamicznym materiałem poruszającym emocje i zmysły.

Po Transcryptum zamówionym przez Teatr Wielki Operę Narodową (2013) oraz Park-Operze zamówionej przez Teatr Powszechny (2016), Body-Opera jest trzecią operą-instalacją, która kontynuuje strategię artystyczną Blecharza i umiejscawia widza w zupełnie nowej sytuacji muzyczno-teatralnej. W Transcryptum widzowie przemierzają zakamarki Opery Narodowej starając się zrozumieć mechanizmy działania psychologicznej traumy, w Park-Operze uczestnicy odkrywają poszczególne „akty” opery, które są specjalnie zakomponowane na brzmienie i przestrzeń Parku Skaryszewskiego. 

Body-Opera jest niejako krytyką instytucji muzycznych, które od stuleci oferują nam ten sam model odbioru muzyki, opartego na siedzeniu, słuchaniu i oglądaniu. W dzisiejszych czasach wiemy, że percepcja jest ucieleśniona, w związku z czym doświadczanie muzyki nie może być zredukowane do abstrakcyjnego procesu, w którym uczestniczy tylko mózg, uszy i oczy. Dźwięk jest częstotliwością, wibracją, dynamicznym materiałem, który potrafi „dotknąć/poruszyć” nasze zmysły, emocje, ale też ciała. Body-Opera dedykowana jest publiczności, bada związki między ludzkim ciałem i tym jak dźwięk odbieramy, przypominając nam o jego fizycznej naturze.

Reżyseria, muzyka: Wojciech Blecharz
Tancerz: Karol Tymiński
Kontrabas: Beltane Ruiz Molina
Perkusja: Alexandre Babel
Scenografia, kostiumy: VJ Ewa Śmigielska
Reżyser światła: Tadeusz Perkowski
Produkcja: Nowy Teatr
Koprodukcja: Instytut Adama Mickiewicza, Huddersfield Contemporary Music Festival
Partner: Fundacja Ciało/Umysł w ramach projektu apap - Performing Europe 2020

___________________________________________________

17 lipca/ 16.30 – 17.30/ Nowy Teatr - duża scena

OPRWOADZANIE PO BODY OPERZE | Wojtek Blecharz

Czym jest opera-instalacja i dlaczego nadal warto komponować opery, choć nikt w nich nie śpiewa? Dlaczego ciało jest ważne, gdy słuchamy muzyki i czy możemy usłyszeć i poczuć dźwięki poprzez kości czy skórę? Czy idąc do filharmonii nasze ciało staje się uwięzione i zignorowane, ograniczone tylko do pary aktywnych uszu? W trakcie oprowadzenia po opero-instalacji Body-Opera Wojtek Blecharz postara się odpowiedzieć na te i inne zagadnienia. Spróbuje wytłumaczyć, dlaczego ta opera potrzebuje stu mat do jogi, stu poduszek, stu głośników oraz ośmiuset metrów kabli.

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, obowiązują zapisy: abc@cialoumysl.pl

Projekt realizowany przez Fundację Ciało/Umysł w ramach projektu PERFORMING EUROPE 2020 dofinansowanego przez: program Unii Europejskiej „Kreatywna Europa” – apap (advancing performing arts project), Miasto st. Warszawa oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.