Zakończył się 18. Festiwal Ciało/Umysł

12 października Festiwal Ciało / Umysł świętował swoją pełnoletniość. 18. edycja C/U zakończyła się owacją na stojąco dla artystów, urodzinowym tortem i tanecznym szaleństwem festiwalowej publiczności, artystów i zespołu w swingującym rytmie lindy hop.

Ta edycja C/U ma dla mnie szczególne znaczenie emocjonalne. Martwiłam się, walczyłam o ten festiwal od jego powstania w 1995 roku, a 18. edycja pokazała, że festiwal dojrzał i mogę się już tylko o niego troszczyć – tak podsumowała tegoroczną edycję Edyta Kozak, dyrektorka artystyczna Ciało / Umysł.

Za nami 6 dni spotkań z artystami z Danii, Polski, Portugalii, Włoch oraz USA i 23 festiwalowe wydarzenia. W tym czasie taniec i performans opanował 4 sceny w 2 teatrach. Obejrzeliśmy 10 spektakli. Rozmowy i dyskusje z udziałem publiczności przed spektaklami i po nich trwały w sumie prawie 7 godzin (rozmowy o spektaklach prowadzone w kuluarach trwały jeszcze dłużej!), a w festiwalowych wydarzeniach uczestniczyło ponad 1600 widzów. Artystom wręczaliśmy zielone mieczyki, a widzom – festiwalowe gazety. Przed spektaklami i po nich zostało zjedzonych blisko 100 kg śliwek, jabłek i winogron.

 

Festiwal rozpoczął wieczór premier: w intymnym solo Izy Szostak spojrzenie wstecz, jej osobista konfrontacja z „bogami” i „demonami” przeszłości, otwierało zarazem perspektywę spojrzenia w przyszłość. Portugalscy artyści Ana Borralho i João Galante wraz z młodymi warszawiakami i warszawiankami będącymi na progu dorosłości prowokowali nas do zadania sobie pytania o to jaka będzie nasza – wspólna – przyszłość.

Wtorek i środa należały do trzech tancerzy-choreografów: Alessandro Sciarroniego, Rafała Dziemidoka i Trajala Harrella. Każdy z nich pokazał na festiwalu solową pracę. Wirujący niczym derwisz Sciarroni zjednoczył widownię w radosnej, angażującej ciało i umysł medytacji. Rafał Dziemidok od pierwszych minut swojego solo zjednał sobie widzów poczuciem humoru i bezpośredniością komunikacji. Trajal Harrell odsłonił przed nami w każdym z wyjść na scenę inną twarz tancerza, archiwum gestów, doświadczeń i emocji, zapisanych w jego ciele.

Po ostatnim solo trzej artyści spotkali się na scenie Nowego Teatru w swobodnej, niemoderowanej rozmowie – komentowali nawzajem swoje spektakle i zadawali sobie wzajemnie pytania, dzielili się doświadczeniem pracy nad bardzo osobistym materiałem, refleksjami i planami – w tym planami kolejnego spotkania w Warszawie za 5 i 10 lat!. Trzymamy mocno kciuki za ich spełnienie!

W piątkowy i sobotni wieczór choreografka Mette Ingvartsen wraz z zespołem spektaklu to come (extended) pokazała nam jak zróżnicowane potencjały energetyczne może mieć taniec. Źródłem powstania pierwszego festiwalu była potrzeba wyrażania wolności, piękna i radości poprzez taniec i o tym przypomniała nam dziś Mette Ingvartsen– komentowała na zakończenie festiwalu Edyta Kozak.

W ostatnią noc tegorocznego C/U każdy mógł wziąć udział w warsztatach tanecznych i wyszaleć się na parkiecie w rytmie tańca lindy hop – takiej okazji nie przepuścili też artyści z zespołu Mette Ingvartsen (tym razem tańczyli już całkiem „prywatnie”).

Dziękujemy widzom za obecność podczas tegorocznej edycji Ciało / Umysł – za to, że nas co roku znajdujecie, bez względu na to w jakim miejscu organizujemy festiwal, za Waszą gotowość na wyzwania i entuzjazm, który artyści z całego świata zapamiętują z wizyty w Warszawie. Dziękujemy za owacje na stojąco dla festiwalowych artystów oraz za aktywne zaangażowanie się w dyskusje o współczesnej sztuce i świecie podczas rozmów po spektaklach.

Podziękowania dla Nowego Teatru i STUDIO teatrgaleria, współorganizatorów tegorocznej edycji Ciało/Umysł, oraz dla naszych partnerów: networku apap – Performing Europe 2020, Danish Arts Fundation, Flander State of the Art, Komuna// Warszawa, Centrum Sztuki Tańca w Warszawie za wsparcie organizacyjne i finansowe.

Dziękujemy ekipie realizacyjnej i technicznej tegorocznego Ciało / Umysł oraz pełnym pasji i zaangażowania wolontariuszom, którzy towarzyszyli artystom podczas ich pobytu w Polsce, pracowali w biurze festiwalowym i biurze obsługi widzów, wspierali nas w działaniach promocyjnych i rozdawali wśród publiczności gazetę festiwalową.

Bardzo dziękujemy przedstawicielom mediów za zainteresowanie festiwalem, obecność na festiwalowych wydarzeniach oraz zapowiedzi, relacje i recenzje. Szczególne podziękowania dla naszych patronów medialnych, którymi byli: Chilli Zet, TVP Kultura, Didaskalia, Teatr, taniecPOLSKA.pl, Aktivist, Notes na 6 tygodni, In Your Pocket, E-teatr.pl oraz Teatralia.com.pl.

Podziękowania także dla Miasta stołecznego Warszawa, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz programu Kreatywna Europa za środki finansowe, które pozwoliły na realizację 18.edycji Ciało / Umysł.

Do zobaczenia w przyszłym roku!

***

Przekraczając przyjemność

18. Ciało/Umysł

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Tańca i Performansu

Dyrektor artystyczna: Edyta Kozak

Organizator: Fundacja Ciało/Umysł

Współorganizatorzy: STUDIO teatrgaleria, Międzynarodowe Centrum Kultury Nowy Teatr

Partnerzy: network apap – Performing Europe 2020 w ramach programu Unii Europejskiej „Kreatywna Europa”, Danish Arts Fundation, Flander State of the Art, Komuna// Warszawa, Centrum Sztuki Tańca w Warszawie. 

Festiwal Ciało/Umysł jest współfinansowany ze środków M. St. Warszawa, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Patroni medialni: Chilli Zet, TVP Kultura, Didaskalia, Teatr,  taniecPOLSKA.pl, Aktivist, Notes na 6 tygodni, In Your Pocket, E-teatr.pl, Teatralia.com.pl

14 października 2019