Wieczór w rytmach lindy hop - wstęp wolny

12 października, po spektaklu „to come (extended)”
Zapraszamy na wieczór specjalny, w programie warsztaty taneczne oraz potańcówka w rytmach muzyki swingowej prowadzone przez Grzegorza Kowalczyka z grupą SwingStepPL.
g. 21.30, Nowy Teatr, wstęp wolny

Tego wieczoru przeniesiemy się w świat swinga wkraczając w jego różne zakamarki i dotykając stylów tanecznych takich jak Lindy Hop, Boogie Woogie czy Charleston.

Powstanie tańca swingowego datuje się na początki lat 20-tych ubiegłego wieku, gdzie narodził się wśród afroamerykańskiej społeczności Stanów Zjednoczonych. Jako nierozerwalne miejsce dla początków tej stylistyki tańca uznaje się nowojorski Harlem. Do grupy tańców swingowych zalicza się oczywiście Lindy Hop, ale także takie style jak choćby Charleston, czy Boogie Woogie. Popularność tych stylów eksplodowała w latach 20-tych i 30-tych XX wieku, szybko opanowując nie tylko etniczne dzielnice Nowego Jorku, stając się m.in. jedną z popularnych rozrywek żołnierzy amerykańskich w okresie II wojny światowej i właśnie za ich sprawą ten styl dotarł do Europy. Rozwój tego stylu związany był z rosnącą popularnością, jaką robiła wówczas muzyka swingowa i jej bratnie style. Dzisiaj w Polsce, ale także na świecie swing i wywodzące się z jego rodziny style stają się coraz bardziej popularne, choćby za pomocą retro potańcówek dlatego na jedna z Nich chcemy zabrać widzów spektaklu.

Swing na Festiwalu Ciało/Umysł pojawi się po raz pierwszy, jako część głośnego spektaklu Mette Ingvartsen „to come (extended)”. Po wyjściu z przedstawienia widzowie będą mogli poznać podstawowe kroki tańca pod okiem tancerzy ze Studia Tańca SwingStepPL prowadzonych przez Grzegorza Kowalczyka - Vice Mistrza Świata Swing Dance oraz dwukrotnego Vice Mistrza Świata Boogie Woogie. W trakcie odbędzie się również mini-turniej taneczny – chętni będą mogli sprawdzić swoje umiejętności, które ocenią p„to come (extended)”.rowadzący warsztat tancerze. A następnie wszyscy zaproszeni zostaną na swingową potańcówkę. Warto przyjść z partnerem!

SwingStepPL

 

8 października 2019